logo
 
  • Start
 
Start

Hotele, wypoczynek ZNP

Wypoczynek ZNP

Menu witryny

Start
Wycieczki
Wypoczywaj w obiektach ZNP
Propozycje imprez 2021- ZG
Imprezy związkowe
Sport
Porady prawnika ZNP
Prasa o nas
Zebrania i szkolenia
Plan pracy ZO ZNP 2020
Ważne adresy
Karta Oddziału ZNP
Biuletyn ZG ZNP

Galerie zdjęć

Galerie zdjęć
Galeria FLASH
ZNP wczoraj i dziś - FILM

Menu dodatkowe

Kontakt
Dokumenty i pliki
Statut ZNP
Napisz do nas
Siedziba ZNP
Szukaj na stronie
Statut Kasy Zapomogowo-Pozyczkowej
Administrator

Sekcja Emerytów i Rencistów

Harmonogram spotkań w roku 2019
Wybory 2019 r.
Harmonogram spotkań czwartkowych
Plan pracy 1
Plan pracy 2
Plan pracy 3

Klub Nauczyciela

Regulamin KMN
Artykuły archiwalne

BIP

Mini kalendarz

« < Styczeń 2021 > »
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

23 Stycznia 2021
Sobota
Imieniny obchodzą:
Ildefons, Rajmund
Do końca roku zostało 343 dni.

Licznik odwiedzin

Dziś1300
Wczoraj1920
W tygodniu11385
W miesiącu45942
Od stycznia 20193494700

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Nowości

  • Zaproszenie do Sanatorium ZNP w Nałęczowie
  • Praca Biura ZNP w czasie pandemii.
  • Zaproszenie
  • BIULETYN WEWNĘTRZNY ZNP
  • Pytamy Ministra Zdrowia o szczegóły szczepień
 

Popularne

  • Wycieczki
  • Wypoczywaj w obiektach ZNP
  • Zebrania i szkolenia
  • Kontakt
  • Porady prawnika ZNP
Biuletyn ZNP Drukuj

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego

 

Rodzice na kwarantannie, a dzieci nadal w przedszkolu

 

Nauczyciele będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19, ale nie w pierwszej kolejności

 



 

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego

 

Rodzice na kwarantannie, a dzieci nadal w przedszkolu

 

 

Nauczyciele będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19, ale nie w pierwszej kolejności

 


 

Związek Nauczycielstwa Polskiego

 

Rodzice na kwarantannie, a dzieci nadal w przedszkolu

9.12.2020    Gazeta Lubuska     str. 4    Gazeta Lubuska,

autor: Leszek Kalinowski   

Zielona Góra

- Nie może być tak, że wszyscy mamy się chronić, a tu zmienia się przepisy, które nas nie chronią, narażają nas na utratę zdrowia czy nawet życia - mówi nauczycielka przedszkola z Zielonej Góry. ZNP protestuje przeciwko tej zmianie. Zwłaszcza że coraz więcej pracowników placówek choruje lub pozostaje na kwarantannie...

 

O co chodzi? O to, że Główny Inspektor Sanitarny już po raz piąty zmienił wytyczne dla przedszkoli. Wcześniej znajdowały się w nich zapisy, że dziecko czy pracownik placówki, którego domownicy pozostają na kwarantannie, nie może przychodzić do przedszkola. Teraz już może, bo nowe wytyczne.

- Wszyscy żyją już szczepionką, ale jej jeszcze nie ma w Polsce i jej pojawienie się nie będzie oznaczało końca pandemii koronawirusa. Wszyscy musimy nadal być ostrożni - mówi nauczycielka z Zielonej Góry, która woli pozostać anonimową (nazwisko do wiadomości redakcji). - I tak każdego dnia walczymy z rodzicami, którzy wchodzą do placówki bez maseczki albo nie zachowują odległości. Boimy się o swoje i dzieci zdrowie. Część wytycznych jest trudna do realizacji, a jeszcze rezygnujemy z ważnego dla nas kryterium przyjęć. Rodzice na kwarantannie a dziecko w przedszkolu?

Nauczycielka dodaje, że obostrzenia dotyczą wielu dziedzin. - O nauczycieli przedszkoli się nie dba. Jakoś to będzie... Pracujemy obecnie w naprawdę trudnych warunkach i jeszcze robi się wszystko, by były one trudniejsze.

Jak mówi prezes lubuskiego ZNP Bożena Mania, trudno w przedszkolach zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. Nauczyciele, pracownicy chorują na COVID-19 i nie tylko, są na kwarantannie, a dzieci w placówkach nie ubywa. Nie ma innego wyjścia jak zagęszczanie grup, łączenie ich. Tymczasem w tej sytuacji jeszcze zmienia się wytyczne GIS...

Jak wyliczył ZNP, obecnie w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach pracuje obecnie tylko 40 procent całej kadry. Leczenie osób zakażonych koronawirusem trwa dłużej niż grypy, anginy czy sezonowych przeziębień.

Obecne przepisy GIS pozwalają łączyć grupy przedszkolaków. A to jak wiadomo, zwiększa ryzyko zakażania koronawirusem. Sytuację pogarsza to, że dziś do placówek mogą przychodzić dzieci rodziców, przebywających na kwarantannie czy w izolacji.

- Dlatego ZNP apeluje, by w sytuacji kryzysowej dla edukacji przedszkolnej, jaką jest brak kadry pedagogicznej oraz administracyjno-obsługowej, pilne dokonać zmiany w aktualnych wytycznych GIS - podkreśla Bożena Mania. - Domagamy się przywrócenia zapisów zwiększających bezpieczeństwo pracowników przedszkoli.

- Jestem mamą trzylatka - mówi Ewa Marusiak-Golicz z Zielonej Góry. - Nie mam wyjścia, muszę zaprowadzać go do przedszkola. I chciałabym, by on i ja także - jak tam wchodzę - czuł się bezpiecznie. Wiem, że z dziećmi, w grupie trudno zachować te wszystkie zasady bezpieczeństwa, o których się mówi od marca. Ale powinniśmy zrobić wszystko, by pomagać nauczycielkom przedszkoli. A my staramy się jeszcze bardziej skomplikować im pracę. Dla mnie oni - bo i panowie się zdarzają w przedszkolach - są prawdziwymi bohaterami.

Innego zdania jest pani Ewelina, która uważa, że pandemii koronawirusa poświęcamy zbyt dużo uwagi i paraliżujemy całą gospodarkę. - Ktoś ustawa te wytyczne i są powody, by wprowadzać zmiany. Moim zdaniem, mają one ułatwić, a nie utrudniać nam życie - podkreśla.

 

ZNP: Domagamy się przywrócenia zapisów zwiększających bezpieczeństwo pracowników przedszkoli.

 

Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci to co najmniej 15 m kw.

 


Nauczyciele będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19, ale nie w pierwszej kolejności

9.12.2020    Gazeta Pomorska     str. 4    Gazeta Pomorska,

autor: Ewa Abramczyk-Boguszewska   

Zdrowie

Nauczyciele i pracownicy placówek oświatowych będą mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19 w drugim etapie, zapowiada rząd. Wcześniej w ogóle nie było ich na liście.

 

Oświatowi związkowcy od dawna domagali się szczepień przeciwko COVID-19 dla nauczycieli.

Już 30 listopada ZNP złożył wniosek do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego „o priorytetowe potraktowanie pracowników oświaty w zakresie dostępności do testowania i szczepienia przeciwko SARS -CoV-2”. Argumentowano, że liczba zwolnień lekarskich pracowników edukacji w tym roku szkolnym jest o 37 proc. większa niż rok wcześniej, a co więcej - od 1 września 2020 r. zwolnienia lekarskie otrzymało ponad 430 tys. pracowników oświaty.

Związek zwrócił też uwagę na to, że co prawda przejście na zdalny tryb nauczania może powstrzymać falę zachorowań, ale wraz z powrotem uczniów do szkoły problem wróci.

A według rządowych zapowiedzi ma to z dużym prawdopodobieństwem nastąpić po przesuniętych, zimowych feriach, czyli 18 stycznia. W pierwszej kolejności nauczanie stacjonarne miałoby objąć dzieci z klas I-III, na razie nie wiadomo, czy w normalnym trybie, czy hybrydowym. - Skoro mamy wrócić do szkoły po zimowych feriach, powinniśmy mieć możliwość skorzystania ze szczepień w pierwszej kolejności - mówiła nam niedawno Mirosława Kaczyńska, wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZNP w Bydgoszczy i szefowa bydgoskiego oddziału związku.

Ale gdy na początku grudnia rząd poinformował, że podpisano już umowy na zakup szczepionki, z której w pierwszej kolejności będą mogły skorzystać „osoby szczególnie narażone”, o nauczycielach nie było mowy.

Teraz sytuacja ma się zmienić. Podczas wczorajszej konferencji prasowej poświęconej Narodowej Strategii Szczepień przeciwko koronawirusowi poinformowano, że nauczyciele są grupą przewidzianą w planie szczepień.

Ale nie w pierwszej kolejności. Najpierw - „w etapie 0” - będą mogli zaszczepić się pracownicy sektora ochrony zdrowia, czyli personel medyczny, pracownicy DPS i pracownicy MOPS oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Potem szczepionki przewidziane są dla pensjonariuszy i pracowników domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych itp.

Dopiero w drugim etapie, a w praktyce w trzeciej turze, na liście grup zawodowych objętych szczepieniami znaleźli się „pracownicy sektora edukacji”, a obok nich - pracownicy sektorów infrastruktury krytycznej, transportu publicznego, urzędników bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie epidemii (np. pracowników sanepidów).

Do soboty, do godziny 10 rząd czeka na uwagi w sprawie projektu.

 

Więcej o szczepieniach na stronie 9

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Wstecz
 

Obrazki losowe

Przydatne linki

Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie
Uniwersytet  Trzeciego Wieku
Hotel Tarnovia
Miasto_i_Ludzie
Sanatorium „ Nauczyciel” w Szczawnicy – zaprasza.
<br />Sanatorium „ Nauczyciel” w Szczawnicy organizuje: pobyty sanatoryjne, wczasy rodzinne, pobyty weekendowe, pobyty świąteczne i noworoczne, zimowiska i kolonie, spotkania okolicznościowe, szkolenia i konferencje. Sanatorium oferuje 50 zabiegów leczniczych i relaksujących.
<br />”Nauczyciel” udostępnia: salę gimnastyczną, jadalnię na miejscu, świetlicę, bibliotekę /5 tysięcy woluminów/, parking, internet wi-fi. Organizuje wycieczki
<br />Członkowie ZNP korzystają z 15 % zniżki z ważną legitymacją ZNP.
<br />Serdecznie zapraszamy.
<br />Kontakt: ul. Połoniny 14, tel.18 262 24667, 18 262 2004, 18 262 2005, fax 18262 2950
<br />www.szczawnicanauczyciel.pl  e-mail: znp@szczawnicanauczyciel.pl 
<br />
Restauracja  „ Słoneczne Wzgórze” – w centrum rehabilitacji społecznej i zawodowej zaprasza.
<br />Serdecznie zapraszamy do Restauracji „Słoneczne Wzgórze” w Parku Sanguszków/dawny internat           „Ogrodnika”. Bogactwo smaków i aromatów skomponowanym menu zaspakaja nawet najbardziej wyrafinowane gusta, a przyjazne wnętrza sprawiają, że będziecie Państwo zadowoleni i chętnie będziecie wracać do „ Słonecznego Wzgórza”.    
<br />Restauracja to doskonałe miejsce nie tylko na rodzinny obiad czy spotkanie biznesowe, ale także firmowy lunch czy przyjęcia okolicznościowe.
<br />Kontakt: www.slonecznewzgorze.tarnow.pl    tel.14 688 0050  ul. Sanguszków 28
<br />

Archiwum

  • December, 2020
  • October, 2020
  • May, 2020
  • April, 2020
  • March, 2020
  • February, 2020
  • January, 2020
  • December, 2019

ZO ZNP Tarnów